Jimmy Carter photo

NOMINATIONS SUBMITTED TO THE SENATE Week Ending Friday,

June 08, 1979

The following list does not include promotions of members of the Uniformed Services, nominations to the Service Academies, or nominations of Foreign Service officers.

Submitted June 5, 1979

WALTER J. McDONALD, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of the Treasury, vice William J. Beckham, Jr., resigned.

BOYCE F. MARTIN, JR., of Kentucky, to be United States Circuit Judge for the Sixth Circuit, vice a new position created by P.L. 95-486, approved October 20, 1978.

RICHARD M. BILBY, of Arizona, to be United States District Judge for the District of Arizona, vice William C. Frey, deceased.

LAWRENCE K. KARLTON, of California, to be United States District Judge for the Eastern District of California, vice Thomas J. MacBride, retired.

WARREN W. EGINTON, of Connecticut, to be United States District Judge for the District of Connecticut, vice a new position created by P.L. 95-486, approved October 20, 1978.

WILLIAM J. CASTAGNA, of Florida, to be United States District Judge for the Middle District of Florida, vice a new position created by P.L. 95-486, approved October 20, 1978.

ORINDA D. EVANS, of Georgia, to be United States District Judge for the Northern District of Georgia, vice Albert J. Henderson, resigning.

MARVIN H. SHOOB, of Georgia, to be United States District Judge for the Northern District of Georgia, vice a new position created by P.L. 95-486, approved October 20, 1978.

G. ERNEST TIDWELL, of Georgia, to be United States District Judge for the Northern District of Georgia, vice a new position created by P.L. 95-486, approved October 20, 1978.

VERONICA D. WICKER, of Louisiana, to be United States District Judge for the Eastern District of Louisiana, vice a new position created by P.L. 95-486, approved October 20, 1978.

JOAN M. SHAW, of Louisiana, to be United States District Judge for the Western District of Louisiana, vice a new position created by P.L. 95-486, approved October 20, 1978.

FALCON B. HAWKINS, Of South Carolina, to be United States District Judge for the District of South Carolina, vice a new position created by P.L. 95-486, approved October 20, 1978.

Submitted June 5—Continued

C. WESTON HOUCK, of South Carolina, to be United States District Judge for the District of South Carolina, vice a new position created by P.L. 95-486, approved October 20, 1978.

VINCENT P. BARABBA, Of New York, to be Director of the Census, vice Manuel D. Plotkin, resigned.

RICHARD I. BEATTIE, of the District of Columbia, to be General Counsel of the Department of Health, Education, and Welfare, vice Frank Peter S. Libassi, resigned.

MICHAEL R. KELLEY, of Virginia, to be a member of the Board of Directors of the Corporation for Public Broadcasting for a term expiring March 26, 1982, vice Virginia Bauer Duncan, term expired.

RUTH T. PROKOP, of the District of Columbia, to be a member of the Merit Systems Protection Board for the term of 7 years expiring March 1, 1986, vice Alan K. Campbell.

Withdrawn June 5, 1979

RUTH T. PROKOP, of the District of Columbia, to be a member of the Merit Systems Protection Board for the remainder of the term expiring March 1, 1981, which was sent to the Senate on January 18, 1979.

Submitted June 7, 1979

GEORGE HERBERT PATRICK BURSLEY, Of Maryland, to be a member of the National Transportation Safety Board for the remainder of the term expiring December 31, 1979, vice Kay Bailey, resigned. Submitted June 8, 1979

JOHN T. RHETT, of Virginia, to be Federal Inspector for the Alaska Natural Gas Transportation System (new position).

Jimmy Carter, NOMINATIONS SUBMITTED TO THE SENATE Week Ending Friday, Online by Gerhard Peters and John T. Woolley, The American Presidency Project https://www.presidency.ucsb.edu/node/249972