Jimmy Carter photo

NOMINATIONS SUBMITTED TO THE SENATE Week Ending Friday,

May 05, 1978

The following list does not include promotions of members of the Uniformed Services, nominations to the Service Academies, or nominations of Foreign Service officers.

Submitted May 1, 1978

FRANCIS H. McADAMS, of the District of Columbia, to be a member of the National Transportation Safety Board for the term expiring December 31, 1982 (reappointment).

Submitted May 3, 1978

RICHARD F. KNEIP, of South Dakota, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Singapore.

STONEY I. LEZAK:, of Oregon, to be United States Attorney for the District of Oregon for the term of 4 years (reappointment).

Withdrawn May 3, 1978

ANTHONY HASWELL, of Illinois, to be a member of the Board of Directors of the National Railroad Passenger Corporation for a term expiring July 18, 1981, vice Donald P. Jacobs, term expired, which was sent to the Senate January 26, 1978.

Jimmy Carter, NOMINATIONS SUBMITTED TO THE SENATE Week Ending Friday, Online by Gerhard Peters and John T. Woolley, The American Presidency Project https://www.presidency.ucsb.edu/node/245722